21 Mart 2013 Perşembe

Sezonun kırılma anı

football formationsSistemler, oyuncular üzerine kurulur" der Mourinho. O yüzden, gittiği her takımın yapısına göre kadroyu şekillendirir. O yüzden, Porto'da başka, Chelsea'de başka, İnter'de başka oynadı. Şimdi ise, Real Madrid'de çağın belki de en yaygın oyun anlayışıyla sahaya çıkıyor, 4-2-3-1..

Feldkamp da benzer bir açıklamayı Galatasaray'ı yönetirken yapmıştı. Kalli, "Sistemi rakamlardan ibaret sananlar gitsinler süpürge satsınlar" demişti. Barcelona gibi bir futbol ekolüne sahip takımlar için geçersiz bir laf bu. La Masia'ya adım atan her futbolcu adayının kulağına fısıldanan ilk şey; 4-3-3... Bunu belgesellerden duyduk, Nou Camp'a adım atmış 17-18 yaşındaki gençlerden tasdik ettik...

ŞAMPİYONLUĞU 4-4-2 GETİRMİŞTİ

Türkiye'de ise, belli bir sisteme sahip takım yok. Şablonlar sürekli değişiyor. Geçen sezon, 4-1-4-1'le başlayan Terim, 4-4-2'ye dönerek şampiyonluk yolunda yere daha sağlam bastı. Üstelik bunu, Fenerbahçe derbisinde yaptı... Galatasaray, belki bu sistemin takımı olacaktı ancak devre arasında yapılan transferler, bu sisteme uyacak transferler değildi.  O yüzden, oyun anlamında bir bocalama dönemine girdi Galatasaray ve yeniden çeşitli arayışlara girdi. Form seviyesi zirvede olan Burak'ı, dünya yıldızı olan Drogba'yı yedek oturtamayacak olan Terim, çift forvetten taviz vermedi.

Sneijder'e de uzun bir süre yer aradı Fatih hoca. Sol kanatta başladı, sol içe geldi ancak ilk kez Schalke maçıyla birlikte gerçek mevkisi olan forvet arkasına geçti. Kayserispor maçı için de aynı şeyler söylenebilir.. Yukarıdaki şablon, Mourinho'nun İnter'deki şablonu. Bununla üç kulvarda yürüdü Portekizli... Şampiyonlar Ligi, İtalya Kupası ve İtalya Ligi Şampiyonluğu kupaları İnter'in müzesine girdi. Aslında sadece sistemleri konuşmak teknik adamlara saygısızlık olur. Mourinho'yu Mourinho yapan olguları es geçmemek lazım. O da başka bir yazının konusu...

football formations

TERİM'İN AMRABAT TERCİHİ

Galatasaray'ın 2 maçtır oynadığı düzen, Fatih Terim'in Amrabat tercihi yüzünden 60.-70. dakikalar arasında değişiklik gösteriyor. Sarı kırmızılı takımın artık kalıplaşmış değişikliği, bu dakikalar içerisinde Sneijder-Amrabat değişikliği... Faslı oyuncu oyuna girdikten sonra 4-4-2'ye dönüyor ve takım sanki birden 3 vites küçültüyor ve sıradanlaşıyor.
Elbette maçların hikayelerine göre, gidişatına göre değişiklikler olabilir. Tercihler de Terim'indir ancak gözlemim bu.

Kısacası, "Terim taşları oturttu" diyebiliriz. Geçtiğimiz sezon taktiksel anlamda kırılma anı olan Fenerbahçe maçı, bu sezon da Schalke deplasmanı oldu. Belki de 4-1-3-2'ye yapılan bu dönüş, sarı kırmızılı takıma şampiyonluğu getirecek... Ayrıca bu formasyonun Hamit'in de yeniden doğuşu olduğu söylenebilir.

(Kadro 7 yabancılı)